Bez povoleného JavaScriptu není tento web plně funkční!

Do pomoci se zapojila i romská komunita. Příčina požáru se stále vyšetřuje

Vloženo: 22. března 2021 v 8:27

Do pomoci se zapojila i romská komunita. Příčina požáru se stále vyšetřuje

Vyšetřovatelé stále nestanovili příčinu požáru ubytovny ve Vítězné ulici v kutnohorském Sedlci. Podle policejní mluvčí Markéty Johnové to potrvá ještě několik dní. „Pracujeme s veškerými vyšetřovacími verzemi - úmyslným zapálením, nedbalostí a technickou závadou jako příčinou požáru,“ uvedla.

Ve sportovní hale Klimeška se mezi tím s následky požárů snaží vyrovnat zasažené rodiny. Některé z nich jsou viditelně otřesené. Patří mezi ně i rodina, která přišla o babičku, které se podle informací Deníku nepodařilo v hustém dýmu včas najít cestu ven a při požáru zemřela. Nezletilá vnučka chodí o berlích a má nohu v sádře.

O moc lépe na tom není ani rodina Evy Peštové, jejíž jedenáctiletý syn je nyní v motolské nemocnici. V úterý 5. ledna se měl podrobit dalšímu rentgenu a vyšetřením, poté bude následovat několikahodinová náročná operace. Chlapec před ohněm vyskočil z okna ubytovny a poškodil si třetí obratel.

Po dobu dočasného ubytování budou v budově přítomni vždy alespoň dva sociální pracovníci, kteří zajistí v součinnosti městem Kutná Hora a příslušnými úřady například pomoc s vyřizováním nových dokladů i s řešením bytové situace. Mimo to budou poskytovat podporu při distančním vzdělávání, ale i programy pro menší děti a různé volnočasové aktivity. „Na těch se podílí rovněž farář Českobratrské církve evangelické Ondřej Zikmund,“ dodala koordinátorka.

Už o víkendu mnoho lidí nabídlo pomocnou ruku. „Velký dík patří všem, kteří se do sbírky zapojili. Obrovská vlna solidarity se zvedla také v místní romské komunitě. Například Tomáš Slavík a Josef Koňak organizovali sbírku přes sociální sítě a vybrané věci postupně přiváželi. Děkujeme také rodině Ladislava Pešty a všem dalším anonymním dárcům,“ dodala Alžběta Brychtová s tím, že o dalším možném způsobu podpory bude veřejnost informována. Ve hře je transparentní účet i konkretizované seznamy potřebných věcí.

Hana Pilcová (dříve Kratochvílová)

šéfredaktorka - lokální